How did I end up writing an e-book about Home Staging?

How did I end up writing an e-book about Home Staging?

By Klaudia Leszczynska

Jak to się stało, że napisałam e-booka o Home Stagingu?

Pewnego dnia, między Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem, jak zwykle siedliśmy z mężem do przygotowywania naszej listy podsumowań i marzeń. To taka nasza lista, gdzie wypisujemy wszystkie dobre wydarzenia z minionego roku, nasze marzenia na przyszłość i cele na Nowy Rok. Odkąd zaczęliśmy to robić, to okazało się, że potrafimy zrealizować z tych naszych celów naprawdę sporo, a często efekt przewyższa nasze pierwotne założenia.

Pomyślałam wtedy, że takim moim cichym skrytym marzeniem jest napisanie książki o Home Stagingu. Miałam tę świadomość, że coraz więcej inwestorów chce z tej wiedzy korzystać, a dodatkowo przy Home Stagingu wynajmowanych mieszkań bardziej może im się opłacać przeprowadzić proces samemu (przynajmniej raz, bo nierzadko okazuje się wtedy, że nie spodziewali się, że to tyle pracy i kolejnym razem jednak to zlecają Home Stagerom). Wielu z nich zgłaszało się do mnie na konsultacje, aby omówić swoje mieszkania.


Siedząc wtedy z mężem przy stole, z kalendarzem na kolejny rok, pomyślałam „Czemu nie?” i wypowiedziałam w końcu na głos, to co tak długo było tylko cichą mrzonką. Mój mąż, jak zawsze entuzjastyczny i wspierający powiedział „Zrób to, super pomysł!”. Wpisałam w związku z tym na listę „książkę o Home Stagingu”. Potem udało mi się dostać na kurs o tworzeniu marki oraz produktów online u Marty Krasnodębskiej. To był idealny zbieg okoliczności, dokładnie jakieś 2 tygodnie po tym, jak wpisałam swój nowy cel na listę. Zaczęłam więc pracę nad nowym kształtem naszej firmy i pisaniem e-booka. Niecałe pół roku później założyłam już kolejną firmę, ponieważ chcieliśmy z mężem rozdzielić działalność stricte dotyczącą wynajmu (zajmowaliśmy się wtedy całkiem sporą liczbą mieszkań w różnych modelach: podnajmu, zarządzania, wynajmu własnego) od tej Home Stagingowej. I zrobiłam to: wypuściłam w świat mój pierwszy Home Stagingowy e-book: 149 stron mojego doświadczenia, ubranego w proces, który każdy może zastosować u siebie.

Trochę z duszą na ramieniu, bo przecież napisać to jedno, ale potem przychodzi cały proces sprzedaży, no i to pytanie: „Czy się spodoba?”.
Na szczęście mój e-book o Home Stagingu (https://sklep.kreatorkiwynajmu.pl/) spodobał się czytelnikom i to bardzo. Na tyle, że rok później stworzyłam swój własny kurs biznesowy dla Home Stagerów oraz kurs o tym jak robić Home Staging. Czy marzenia bywają osiągalne? Oczywiście, trzeba im tylko w tym pomóc. Zrobić ten pierwszy krok i potem kolejny, i kolejny. Aż mała mrzonka stanie się coraz bardziej wyraźną rzeczywistością.


Jak wygląda mój e-book, od którego wszystko tak naprawdę się zaczęło? Chciałam przygotować poradnik, dzięki któremu osoba, która go przeczyta będzie w stanie sama zrobić Home Staging w mieszkaniu. Wiadomo, nie da się zawrzeć całej wiedzy home stagingowej w jednej książce, ale już konkretny proces krok po kroku tak – dla osoby, która chce po prostu wynająć lub sprzedać swoje mieszkanie. Mój poradnik przydaje się też często nie tylko inwestorom, ale również osobom, które myślą o wejściu w home staging, żeby przyjrzeć się bliżej jak wygląda ten temat. A zupełnie nieplanowanym „efektem ubocznym” jest wiedza, która przydaje się również osobom chcącym coś zmienić na lepsze w swoim własnym mieszkaniu.


W e-booku zaczęłam od opisania typu i wyboru najemcy – to taki dodatek dla osób, które przygotowują Home Staging na wynajem. Jednak jeśli przygotowujemy mieszkanie na sprzedaż, to śmiało można tę część pominąć. Następnie opisałam jak powinno wyglądać mieszkanie po Home Stagingu – jaki efekt chcemy osiągnąć tymi wszystkimi zabiegami. Nie byłabym sobą, gdybym jako finansistka nie poruszyła tematu określenia zakresu prac, budżetu i planowanych zysków – np. kiedy warto zlecić daną pracę, a kiedy wykonać samemu, czy jak policzyć po jakim czasie będziemy zarabiać więcej na wynajmie dzięki inwestycji w Home Staging. Oczywiście, wiadomo, że aby to wszystko zrobić musimy wiedzieć o jaki rezultat nam chodzi.


Kolejnym krokiem jest już sama realizacja home stagingowa – czyli jak określi strefy home stagingowe, jak je podkreślić i wydobyć z nich potencjał. Niezbędna jest do tego choćby znajomość zasad dotyczących łączenia kolorów, dlatego ten wątek też poruszyłam i omówiłam na przykładach. W tej części omówiłam standardowe pomieszczenia, które trzeba zaaranżować podczas Home Stagingu jak np. sypialnia, salon, kuchnia, łazienka czy przedpokój. Przedstawiłam także kluczowe zasady home stagingowe, które są konieczne do przeprowadzenia metamorfozy w mieszkaniu (jak powiększyć przestrzeń, jak łączyć wzory, jak ustawić meble, jak zaplanować oświetlenie, itd.).


Na koniec napisałam jeszcze kilka słów o zdjęciach i ogłoszeniach oraz co zrobić, jeśli mieszkanie po Home Stagingu stoi dalej puste (i jakie mogą być tego przyczyny). No i oczywiście – skąd czerpać inspiracje do tych wszystkich zmian.


W e-booku zawarłam też pomocne listy kontrolne np. dotyczące oceny lokalizacji mieszkania, diagnozy jego słabych i mocnych stron oraz opisy różnych przypadków, z którymi się mierzyłam i rozwiązań, które stosowałam. Z mojej książki można się też dowiedzieć czym np. jest marketing sensoryczny i jak z niego korzystać.
To tyle jeśli chodzi o sam e-book o Home Stagingu. A jeśli chodzi o mnie, to z zawodu jestem finansistką, spędziłam kilka lat w korporacji, zarządzałam całym zespołem księgowym, zaszłam w ciążę i… wywróciłam wszystko do góry nogami. Zaczęłam wchodzić krok po kroku do świata nieruchomości.


Zaczęło się od jednej kawalerki, którą najpierw mieliśmy z mężem na wynajem, a potem postanowiliśmy ją sprzedać – oczywiście po Home Stagingu, choć wtedy jeszcze mało kto tak to nazywał. ¬Potem były szkolenia z wynajmów i home stagingu oraz nasza pierwsza firma wynajmowa. Wtedy używałam home stagingu tylko do naszych firmowych celów, aby nasze mieszkania wynajmowały się lepiej. Ale po jakimś czasie inwestorzy sami zaczęli się do mnie zgłaszać i pytać o home stagingowe porady, ponieważ widzieli jak skuteczny finansowo może być Home Staging.


I tak stopniowo z wynajmów przekształciliśmy się prawie zupełnie w Home Staging. Piszę my, bo to ja i mój mąż, bez niego nie byłoby tego instastagingowego świata online w takim wydaniu w jakim to u mnie widać teraz. To on za kulisami robi taki kawał roboty, że nie mogę mówić tu tylko o sobie.


Teraz, gdy to piszę to mamy już grupę na facebooku Instastaging liczącą ponad 2 tys. osób związanych z branżą Home Stagingu. W czerwcu 2020 udało mi się zorganizować pierwszą Galę Home Stagingu online. W międzyczasie miałam wielką przyjemność szkolić się na żywo na webinarach u samej Barb Schwarz, która kilkadziesiąt lat temu stworzyła Home Staging. Brałam udział w wielu kursach, szkoleniach i konferencjach międzynarodowych związanych z Home. Każde z tych wydarzeń wniosło w moją działalność nowe światło i perspektywę, i dlatego wiem, że Home Staging wcale nie jest taki łatwy jak to się niektórym wydaje. Ale daje niesamowitą radość i satysfakcję, dlatego jest czymś w co weszłam zupełnie całą sobą.


A jakie jest Twoje doświadczenie z Home Stagingiem? Stosujesz na własne potrzeby czy może myślisz o tym, żeby zająć się tym zawodowo? Jeśli chcesz wejść w branżę, to koniecznie pobierz mój darmowy poradnik „Jak zacząć w Home Stagingu” (https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/o9i5g8).